Niezbędny jest związek z konkretną usługą czy towarem
Dla uznania dotacji za zwiększającą podstawę opodatkowania należy wykazać, że jest dokonywana w celu sfinansowania danej czynności opodatkowanej i odpowiada całości lub części wynagrodzenia.
Sprawa dotyczyła nieodpłatnego przekazania na rzecz skarbu państwa prawa własności intelektualnej (PWI) i innych z nimi związanych. A z wnioskiem o interpretację VAT w tym kontekście wystąpiła szkoła. Wyjaśniła, że jest uczelnią publiczną. W ramach swojej działalności naukowej wykonuje różnego typu badania naukowe, których realizacja wymaga ponoszenia znacznych kwot. Wydatki te pokrywane są ze środków własnych uczelni, ale też z subwencji, dotacji, dofinansowań oraz różnego typu grantów.
Jej wątpliwości dotyczyły zrealizowanego już projekt na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. W związku z nim w 2015 r. uczelnia jako lider konsorcjum podpisała z agencją wykonawczą - Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) - umowę o wykonanie i finansowanie. Uczelnia podkreśliła, że przyznana kwota przeznaczona była wyłącznie na pokrycie kosztów lidera oraz partnerów konsorcjum w związku z realizowanym projektem. Jego realizacja była ściśle uzależniona od dotacji.
W umowie określono, że w związku z otrzymanym finansowaniem, z chwilą zakończenia projektu, całość autorskich praw majątkowych do wszelkich efektów prowadzonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta